«

Elma marmeladı yapımı kolay kolay bir kahvaltı malzemesidir. Elmadaki pektin maddesi, marmeladın kolay ve çabuk tutmasını sağlar.

Malzemeler

  • 3 kg yeşil ekşi elma
  • 1 lt (5 su bardağı) su
  • 2 tatlı kaşığı zencefil (istenirse)
  • 4 limonun kabuğu (rendelenmiş)
  • 4 limonun suyu
  • 2100 gr toz şeker (8 tam bir çeyrek bardak) toz şeker

Hazırlanışı

Elmaları yıkayıp göbeklerini çıkarınız. Kabuklarını soyduktan sonra bir kenara ayırınız. Elmaları kalınca dilimleyip bir tencereye koyunuz. Aynı tencereye suyu, zencefili (istenirse) ve bir tülbent içinde elma kabuklarını ekleyiniz. Limon kabuğu rendesini ve limon suyunu da kattıktan sonra, tencereyi harlı ateşe koyup kaynatınız. Karışım kaynar kaynamaz ateşi kısıp ağır ateşte 15 dakika, elmalar yumuşayıncaya kadar, pişiriniz; Tülbentteki kabukları tahta bir kaşığın sırtıyla bastırarak suyunu çıkarıp, posaları atınız. Tencereye şekeri ekleyip eriyinceye
kadar karıştırdıktan sonra harlı ateşte 30-35 dakika, marmelat kıvamını tutturuncaya kadar pişiriniz.

(Marmelatın kıvamına geldiğini  anlamak için tencereden bir kaşık alıp soğumasını bekleyiniz. Parmağınızla bastırdığınızda yüzeyi kırış kırış olursa marmelat kıvamına gelmiş demektir.) Tencereyi ateşten alıp, marmelatın üstünde oluşan köpükleri bir kaşıkla toplayıp atınız. Marmelat biraz soğuyunca, temiz cam kavanozlara üstünde 1-2 cm boşluk kalacak biçimde boşaltıp , kovanozları bir bezle iyice silip kavonozların ağzını selefon kağıdıyla örtüp bir lastik bantıyla kağıdı tutturunuz. Marmelad iyice soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *