«

Malzemeler

  • 1 su bardağı buğday (yarma)
  • 1 su bardağı nohut
  • 2 su bardağı süzme yoğurt
  • 3 su bardağı su (ortalama bu kadar su kullanılsa da biz çorbanızın kıvamına göre suyu azaltabilir veya arttırabilirsiniz.)
  • Tuz, Nane, 3-4 dal dere otu

Hazırlanışı

Buğday( yarma) ve nohutları geceden ıslatalım. Geceden ısladığımız nohut ve buğdayları ayrı ayrı haşlayalım. İsteğe bağlı pratik olması için düdüklü tencerede haşlayın, isterseniz normal tencerede haşlayabilirsiniz. Haşlama işleminden sonra nohut ve buğdayları soğumaya bırakın. Ayrıca isteğe bağlı kuru fasulyede ekleyebilirsiniz.

Haşlama işleminden sonra 2 su bardağı süzme yoğurdu (normal yoğurtta kullanabilirsiniz), derince bir kaba alarak güzelce çırpın. Daha sonra 3 su bardağı suyunu ekleyin ve iyi çırpın. Çorbanın suyu kıvamını isteğinize göre azaltın veya arttırarak ayarlayın. Çorbamızın tuzu ekleyin.

Yoğurdun üzerine ilk önce buğdayları, daha sonrada nohut ekleyin. Dikkat etmeniz gereken noktalardan birine haşlanmış nohut ve buğdaylar mutlaka soğuk olmalıdır.

Yoğurt, buğday ve nohutları güzelce karıştırdıktan sonra çorbamızın içine kuru nane, taze nane ekleyin. Nanelerin ikisi de ayrı bir tat veriyor. Üzerini 3-4 dal dere otu ile süsleyin. Üzerine az miktarda zeytin yağı da ekleyebiliriniz.

Afiyet Olsun.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *